Ako vybrať pánske hodinky

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pánske hodinky sú pre väčšinu mužov jediným doplnkom, ktorý budú nosiť. Preto je veľmi dôležité vybrať si správne hodinky, ktoré by najviac mužovi vyhovovali a dotvárali jeho imidž.
Ak ste sa rozhodli kúpiť si a nosiť hodinky, alebo už nejaké máte, ale neviete skoro nič o hodinkách, tento článok je pre vás. Povieme si o kladoch a záporoch rôznych typov mechanizmov, o rôznych štýloch hodiniek pre mužov a budeme sa snažiť pokryť základy všetkého, čo ste vždy chceli vedieť o výbere a nosení tohto klasického doplnku.

Typ strojčeka

Keď sa začnete oboznamovať s hodinkami, častým slovom, s ktorým sa stretnete je “strojček”. Typ strojčeka nepredstavuje len chod vonkajších ručičiek, ale aj spôsob, akým jeho vnútorné mechanizmy vytvárajú takýto efekt. Typ strojčeka je základom toho, ako fungujú a udržujú čas hodinky – preto sa považuje za “srdce” hodiniek.
Býva väčšinou jeden z troch typov strojčekov: mechanický, automatický a quartz batériu.

Mechanický strojček

Mechanické hodinky majú strojček, ktorý je poháňa natiahnutá pružina – zvinutý drôt z kovu – ktorý sa naťahuje ručne. Po natiahnutí sa pružina pomaly a rovnomerne odvíja, čo spôsobuje, že ručička sa pohybuje plynulo a neprerušovane okolo ciferníka. Väčšina pružín má dĺžku asi 20-30 centimetrov. Čím dlhšia je pružina, tým dlhší je čas medzi natiahnutiami.
Nie všetky mechanické strojčeky sú vytvorené rovnako. Detaily a spracovanie strojčekov majú vplyv na plynulosť a presnosť.
Pre mnohých fanúšikov mechanické hodinky predstavujú najvyššiu kvalitu pánskych hodiniek (aj dámsky), vďaka ich tradičnému spracovaniu a náročnosti pri ich výrobe. Pre týchto nadšencov, vlastniť mechanické hodinky neznamená len vyjadrenie času, ale je to aj spôsob, ako vyjadriť svoje obdiv k náročnosti spracovania hodiniek.

Výhody mechanických strojčekov:

Nie je potrebná žiadna batéria. Vzhľadom k tomu, že mechanické hodinky sú poháňané ručným naťahovaním pružiny, nikdy nebudete musieť ísť do hodinárstva, aby ste vymenili batériu. Keď hodinky prestane tikať, jednoducho ich natiahnite (pružinu).
Prestíž. Náročnosť a práca, ktorá vstupuje do výroby mechanických hodiniek, je úžasná. Vo vnútri vašich hodiniek sú malé ozubené kolieska a pružiny, ktoré navzájom spolupracujú, aby boli čo najpresnejšie. Nikto ich zvyčajne nevidí, ale to je súčasť ich čara. Hodinár strávil hodiny a hodiny zdokonaľovaním mechanizmu, ktorý je skrytý pred očami.
Kontakt. Pre niektorých je jedným z pôžitkov vlastníctva mechanických hodiniek to , že majiteľ musí pravidelne navíjať pružinu, aby fungovali. Pre niekoho to môže byť príjemný rituál na konci každého dňa. Pomocou neho udržiavate svoj majetok “nažive”.

Nevýhody mechanických strojčekov:

Vyžaduje sa pravidelné navíjanie. Natiahnutie pružiny by u väčšiny mechanických hodiniek malo stačiť na dva dni bez navíjania, ale odporúča sa, aby sa naťahovala raz denne. Ako už bolo spomenuté, niektorí ľudia to považujú za príjemný rituál, ale iní to môžu považovať za otravné.

Citlivosť na okolité prostredie. Pretože mechanické hodinky udržiavajú čas vďaka množstvu zložitých pružín a ozubených koliesok, ich pohyb môže veľmi závisieť od okolitého prostredia. Vlhkosť, prach, nárazy a magnety sú štyria jazdci apokalypsy mechanických hodiniek. Našťastie väčšina moderných modelov bola navrhnutá tak, aby odolala týmto prvkom, ale opatrnosť nie je nikdy na škodu. Ak sa často nachádzate v prostredí, ktoré vlhké, plné nečistôt, magnetov a podobne, vyberte si na každodenné nosenie pánske hodinky s quartz strojčekom a mechanické hodinky si šetrite na príležitostné použitie.

Nie tak presné. Zatiaľ čo dobre spracované a vytvorené mechanické hodinky dokážu udržať presnosť na 99,999% (čo je asi +/- 1 sekunda denne), s vekom a používaním sa táto presnosť začne znižovať. Budete musieť vziať vaše mechanické hodinky ku hodinárovi každých 5 až 10 rokov na ladenie, aby si udržali svoju presnosť. A čo viac, nie všetky mechanické hodinky sú vytvorené rovnako. Niektoré sú presnejšie než iné. Napokon, ako bolo uvedené vyššie, okolité faktory môžu zhoršiť presnosť mechanických hodiniek. Ak je presnosť vašou najvyššou prioritou, potom bude lepšie si zvoliť hodinky s quartz strojčekom.
Drahé. Všetko remeselné a náročné spracovanie strojčeka sa premietne do ceny. Niektoré najnáročnejšie značky a ich modely sa ľahko dostanú cez hranicu aj 500-600 dolárov.

Automatický strojček

Automatické hodinky sú skoro rovnaké ako mechanické – sú poháňané hlavnou pružinou a používajú zložité prevody pre chod hodiniek, pričom ale nepotrebujú to, aby ich používatelia ručne naťahovali. Namiesto toho, sa hlavná pružina naťahuje počas dňa automatikcy, zatiaľ čo ich máte na ruke. Preto ten názov “automatický strojček.” To je vďaka zariadeniu, ktoré sa volá rotor, ktoré sa dá do pohybu, ako sa zápästie pohybuje počas dňa. Je prepojené s hlavnou pružinou a navíja ju pri pohybe. Automatické hodinky majú tiež zariadenie, ktoré nedovolí samo-navíjanie nad maximum.
Výhody automatických hodiniek

Nie je potrebná žiadna batéria.
Nemusíte ich naťahovať ručne. Ak vás ručné naťahovanie obťažuje, ale napriek tomu chcete dokonalé mechanické hodinky, automatické hodinky sú príjemným kompromisom.
Plynulý pohyb. Rovnako ako klasické naťahovacie mechanické hodinky, majú automatické hodinky pravidelný a hladký pohyb ručičiek.
Charakter. Rovnaké množstvo zložitého spracovania ako je pri klasických naťahovacích hodinkách je potrebné aj pri automatických mechanických hodinkách.

Nevýhody automatických hodiniek

Citlivosť na okolité prostredie. Rovnaké faktory, ktoré môžu poškodiť mechanické hodinky, môžu poškodiť aj automatické mechanické hodinky.
Ak sa nepoužívajú, musia byť uložené v naťahovači hodiniek. Zatiaľ čo automatické nevyžadujú navíjanie, ak ich nosíte pravidelne, ale ak nie, budete ich musieť uložiť do naťahovača hodiniek. Naťahovače sú pomerne lacné a nezaberajú príliš veľa miesta na polici, ale je to ďalšia vec, ktorú musíte kúpiť, aby chcete vlastniť automatické hodinky.
Menej presné. Dobre vyrobené automatické môžu byť tak presné ako dobre vyrobené mechanické hodinky, ale časom strácajú určitú presnosť a potrebujú vyladenie.
Drahé. Rovnako ako pri klasických mechanických hodinkách. Náročnosť a zložitosť výroby nie je lacná!

Quartz (kremenné) hodinky

Quartz hodinky sú neuveriteľne presné a veľmi cenovo dostupné.
Namiesto toho, aby bol strojček poháňaný hlavnou pružinou, quartz strojček využíva elektrickú energiu z malej batérie. Batéria odvádza elektrickú energiu pomocou malého kremenného kryštálu, čo spôsobuje, že kryštál vibruje 32.768 krát za sekundu. Vibrácie sa merajú obvodom, ktorý premieňa vibrácie na impulz, ktorý pohybuje druhou ručičkou na hodinkách. Pretože quartz používajú elektrické impulzy na posun druhej ručičky, majú výrazný tik-takový pohyb. Nie je to tak hladké ako pri mechanických alebo automatických hodinkách.
Pretože tieto pohyby viac spoliehajú na elektrickú energiu a menej na pohyblivé súčiastky, sú oveľa presnejšie a dokážu vydržať oveľa viac ako mechanické alebo automatické hodinky. Z tohto dôvodu používa väčšina športových a iných hodiniek quartz pohon.

Quartz strojčeky sú tiež veľmi lacné. Za 5-6 € môžete mať hodinky, ktoré sú pomerne presné. Samozrejme, ak chcete niečo šmrcovné, budete si musieť priplatiť.

Výhody hodiniek s quartz strojčekom:
Presný čas. Quartz (kremeň) je zďaleka najpresnejší zo všetkých typov strojčekov. Nikdy nestratí ani nepridá žiadne sekundy počas celého dňa.
Menšia údržba. Okrem výmeny batérie raz za rok, už nie skoro nič čo by ste museli vykonať.
Trvácne. Pretože majú len málo pohyblivých častí, hodinky s quartz batériou fungovať temer nepretržite. Nie sú tak náchylné na spomínaných štyroch jazdcov apokalypsy hodiniek. Ak máte prácu napríklad v špinavšom a náročnejšom prostredí, potom takéto vám vyhovujú pre každodenné nosenie.
Cenovo dostupné. Quartzové hodinky môžete získať za pár eur. Aj keď krajšie hodinky môžu stáť stovky eur, sú takmer vždy lacnejšie než mechanické a automatické hodinky.

Nevýhody týchto hodiniek:
Pohyb druhej ručičky pri quartzovom strojčeku nie je tak hladký ako pri mechanických alebo automatických hodinkách.
Menej romantické. Najväčšou nevýhodou týchto quartzových hodiniek je to, že im chýba čaro, charakter a romantika mechanických hodiniek. Nemajú históriu a zložité technické pozadie výroby.

Chronografy a iné funkcie

Vo väčšine prípadov náramkové hodinky ukazujú iba čas. Ale niektoré náramkové sú vybavené funkciami, ktoré tiež zobrazujú dátum alebo dokonca fázu mesiaca. Tieto malé doplnky na náramkové hodinky sa nazývajú ako “extra funkcie”.
Okrem kalendárov alebo fáz mesiaca, ďalšie funkcie zahŕňajú alarmy, indikátory batérie a odbíjanie (funkcia, ktorá odbíja hodiny a minúty).

Potom je tu chronograf.
Chronograf je samostatný a nezávislý časový systém, ktorý slúži ako stopky. Väčšina chronografov sa skladá z troch malých číselníkov v hlavnom ciferníku hodiniek. Na bočnej strane puzdra nájdete zvyčajne dve tlačidlá: horné tlačidlo spúšťa / zastaví chronograf a spodné tlačidlo ho zresetuje.
Na niektorých hodinkách je chronograf spárovaný s tachymetrom – stupnicou zapísanou okolo okraja hodiniek. Pomocou chronografu a tachymetra sa dá vypočítať napríklad rýchlosť, ubehnutá vzdialenosť alebo spotreba paliva (keď cestujete alebo lietate).
Koľko a aké extra funkcie chcete v hodinkách, je vecou preferencie. Klasické majú tendenciu byť elegantné a majú jednu extra funkciu (zvyčajne dátum). Športové a neformálne hodinky často obsahujú viac funkcií.

Pánske hodinky – klasický štýl

Pánske hodinky sa začali objavovať na začiatku 20. storočia a boli určené pre dobre situovaných pánov, ktorí chceli nosiť svoje hodinky skôr na zápästí, ako vo vrecku. Klasické sú hlavne o jednoduchosti a sofistikovanosti. Elegantné a neprezdobené. Nebývajú výstredné a neupozorňujú na seba, iba ak svojou decentnosťou.

Hlavné znaky:
Veľkosť: Zvyčajne tenké (aby sa ľahko nasúvali a zosúvali).
Puzdro: Môže byť kruhové, obdĺžnikové alebo štvorcové. Špičkové modely sú zvyčajne vyrobené z drahých kovov ako zlato alebo striebro.
Ciferník: Zobrazujú sa jednoducho číselné hodnoty hodín (čísla alebo symboly pre čísla na ciferníku), rímskymi číslicami alebo malé arabské číslice.
Remienok: Vždy z kože. Aj keď niektoré spoločnosti ponúkajú kožené a kovové remienky, koža je klasickým materiálom.
Extra funkcie: málo alebo žiadne. Maximálne zobrazenie dátumu a / alebo mesiaca.
Kedy ich nosiť: Tento štýl hodiniek sa viac hodí na formálne príležitosti a oblečeniu k tomu, ako je napríklad oblek alebo smoking (aj keď je diskutabilné, či by sa mali niekedy nosiť hodinky s čiernou kravatou).

Veľkosť hodiniek vzhľadom ku veľkosti ruky

Jedným z faktorov, ktorý je potrebné pri výbere hodiniek zvážiť, je, aký pomer hodiniek k vášmu zápästiu a ruke. Ak sú to príliš veľké pre vaše zápästie, budú vystupovať a vyzerať nápadne. Príliš malé hodinky budú vyzerať ako dámske hodinky.
Všeobecným pravidlom je, že ak je obvod vášho zápästia od cca 16 po 18 cm, potom by priemer puzdra mal byť od 38-42 mm. Ak má vaše zápästie obvod väčší ako 18 cm, puzdro môže mať šírku od 44 po 46 mm.

Model Fossil FS4813

Najlepší spôsob, ako zistiť, či sú hodinky úmerné vášmu zápästiu a ruke, je vyskúšať ich a posúdiť. Požiadajte aj svojich priateľov a rodinu o ich názor.

Ďalšie faktory pri kúpe hodiniek – značka, vodotesnosť, remienok, životnosť

Pri výbere značky je dobré overiť si aj reputáciu výrobcu. Opýtajte sa svojich priateľov alebo príbuzných, ktorí už vlastnia značky hodiniek, ktoré vás zaujímajú. Pýtajte sa aj na internetových fórach venovaných hodinkám. Čo sa týka vodotesnosti, 100 metrov postačí pre bežný tréning alebo ak vás zastihne dážď. Ohľadom remienku, nerezová oceľ vydrží dlhšie ako koža. Okrem toho sa dá ľahko skombinovať aj s oblekom, ale aj nejakým voľno-časovým oblečením. Životnosť mechanických hodiniek môže byť takmer nekonečná. Časti hodiniek s quartz strojčekom často nie je možné opraviť, ale namiesto toho je potrebné ich vymeniť. Životnosť týchto hodiniek určite môže byť obmedzená aj dostupnosťou týchto častí. Mechanické (ručné a automatické) by sa mali servisovať a čistiť podľa odporúčaní výrobcu alebo minimálne každé tri roky. Hodinky typu Quartz (na batérie) by sa mali servisovať zakaždým, keď sa mení batéria (každé 2-5 rokov, záleží od typu hodiniek). Batérie s lítium-jódovými (LID) batériami majú životnosť desať rokov.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *